- Úvod - TIC Nový Jičín
- Turistické informační centrum
- Turistické tipy
- Pěší turistika a naučné stezky
- Naučná trasa Po stopách generála Laudona
Naučná trasa Po stopách generála Laudona
Trasa: Nový Jičín, Laudonův dům – Kunín, zámek – Šenov u Nového Jičína, Bannerova studánka – Nový Jičín, Laudonův dům
Délka trasy: 16,7 km
Náročnost: lehká
Doba chůze: cca 4 hod.
Vzdálenosti: Nový Jičín, Laudonův dům (0 km) – Kunín, zámek (6,4 km) – Šenov u Nového Jičína, Bannerova studánka (5,4 km) – Nový Jičín, Laudonův dům (4,9 km)
Doporučení: Trasa představuje uzavřený okruh s variantami odboček k dalším výletním místům. Začíná u Laudonova domu na náměstí v Novém Jičíně, pokračuje přes centrum města směrem do Šenova u Nového Jičína, podél řeky Jičínky až k zámku v Kuníně. Zpáteční trasa nabízí odbočení k Bannerově studánce v Šenově u Nového Jičína a přivádí turisty zpět do centra města. Na trase jsou četné možnosti občerstvení, svým doprovodným vybavením je ideální pro rodiny s malými dětmi. Trasu nebo její část lze absolvovat také pravidelnou autobusovou dopravou mezi Novým Jičínem a Kunínem.
Zajímavosti na trase: Kostel svatého Martina v Šenově u Nového Jičína, zámek Kunín, Bannerova studánka. Z kopce Salaš je nádherný výhled na Beskydy a na celé město Nový Jičín.
1. Laudonův dům
V roce 1790 se v okolí Nového Jičína shromáždila velká armáda, s níž se měl maršál Ernst Gideon von Laudon pokusit pro Rakousko znovu dobýt ztracené Slezsko. Během vojenské inspekce opevnění koncem června však onemocněl, musel být převezen do Nového Jičína a ulehnout. Dne 14. července zde umírá. V roce 1800 vyrostl v patře Laudonova úmrtního domu hudební a taneční sál – údajně druhý největší na Moravě, hned po Brnu. Dům se počátkem 19. století proměnil na hostinec. U příležitosti 200. výročí Laudonova úmrtí byla na průčelí domu odhalena pamětní deska a vojevůdcova busta.
2. Žerotínský zámek
Branou z ulice 28. října, jež kdysi nesla jméno maršála Laudona, vstupujeme do areálu bývalého Tereziánského zámku. Svého času byl správním centrem celého novojičínsko-štramberského panství, sídlem úředníků, jeho části se ale proměnily rovněž na vojenský lazaret a zámecká zahrada v nedalekém Zeleném příkopu na armádní hřbitov. Po bitvě u Slavkova v zámku sídlilo ředitelství všech císařských polních nemocnic na Moravě.
V prosinci 1925 se zámek i s pozemky jako Nadační velkostatek Nový Jičín stal součástí Nadace císaře Ferdinanda II. na výchovu šlechtických dítek v zastoupení ministerstva školství a národní osvěty. V zámku nyní působí Muzeum Novojičínska. Návštěvníky seznámí s bohatou historií města, konají se zde také pravidelné výstavy.
3. Radnice
Současnému účelu budova slouží od roku 1593. Na počátku 19. století sem byla přenesena také hlavní vojenská strážnice, která se do této doby nacházela uprostřed náměstí. Vojenské garnizony tady držely svou stráž a pravidelným střídáním dotvářely kolorit malého venkovského města.
4. Dům U Zeleného stromu
Jeden z nejstarších hostinců ve městě zakoupila roku 1721 obec pro ubytování vojáků. V roce 1787 zde přenocoval samotný císař Josef II., když cestoval za ruskou carevnou Kateřinou II., aby se dohodli na společném postupu proti Turkům. V této válce zazářila hvězda maršála Loudona, jenž roku 1789 dobyl pevnost Kalemegdan v Bělehradu. Hostinec U Zeleného stromu se později přejmenoval na Císař Josef II. V roce 1902 císaři na náměstí dokonce odhalili bronzovou sochu.
5. Stará pošta
Patří k nejpozoruhodnějším domům ve městě. Postaven byl roku 1563 ve stylu italské renesance. Od roku 1787 zde působila dědičná pošta, dům navštívila řada osobností, mezi nimi ruský car Alexandr I. nebo v roce 1800 Laudonův spolubojovník z tureckých válek, legendární maršál Suvorov.
6. Dolní brána
Na tomto místě až do roku 1842 stávala tři patra vysoká dolní brána. Její věžice roku 1643 strhli Švédové, za maršála Laudona už sloužila jako obytná stavba. Ve věži se narodil jeden z prvních novojičínských soukenických továrníků Johann Nepomuk Preisenhammer. Stavbě se proto říkalo Preisenhammerova věž.
7. Bannerova studánka v Šenově u Nového Jičína
Vystoupáme až k Bannerově studánce s pramenem léčivé vody, která podle tradice velmi chutnala také maršálu Loudonovi, když pobýval v nedalekém Novém Jičíně. Název studánky je odvozen od jiného legendárního vojevůdce, švédského generála Bannera. Z kopce, kdysi nazývaného Vojenský a později přejmenovaného na Salaš, je náramný výhled. Jako na dlani tady máte celou krajinu od hradu Hukvaldy až po Lysou Horu, samozřejmě i celé město Nový Jičín.
8. Kostel svatého Martina v Šenově u Nového Jičína
Byl vybudován patrně na přelomu 13. a 14. století, patří tedy k nejstarším kostelům na Novojičínsku. Původní gotickou podobu si zachovaly především čtyřpodlažní hranolová věž a sakristie. Od roku 1630 je kostel svatého Martina trvale v katolické správě. V kryptě, umístěné ve střední části presbyteria pod kostelem, jsou pohřbeni legendární kunínský zámecký správce Leopold Bernard Dittrich (1687–1754) a dvě malé děti kunínské hraběnky Marie Walburgy z Truchsess-Waldburg-Zeilu (1762–1828). Nejvýznamnější pamětihodností kostela je fresková výzdoba. Autorem fresek je moravský barokní malíř Josef Ignác Sadler (1725–1767) z Olomouce.
9. Zámek Kunín
Jako jediný zámek v českých zemích je dílem věhlasného stavitele Johanna Lucase von Hildebrandt. Během novojičínského pobytu maršála Loudona v něm sídlila nejslavnější majitelka zámku, dobrá hraběnka Walburga. Dva roky po vojevůdcově smrti založila jednu z nejlepších škol v celém Rakousku, jež vychovala i budoucího Otce národa Františka Palackého. Zámek je přístupný veřejnosti, v historicky zařízených pokojích lze spatřit například portrétní obrazy důstojníků Harrachova pěšího pluku i obraz majitele pluku Xaviera Harracha, císařského generála, současníka maršála Loudona a otce hraběnky Walburgy.