Turistické informační centrum Nový Jičín

Křížová cesta Nový Jičín - Štramberk

Křížová cesta Nový Jičín - Štramberk

Křížová cesta má oficiální název „Via Crucis – cesta života". Jde o naučnou stezku, kterou v 17. století vystavěli jezuité. Roku 2013 prošla rekonstrukcí. Více se o ní dozvíte na www.mladeznj.signaly.cz

 

Putování cestou kříže

Možností zvolit si za trasu pěšího výletu křížovou cestu není mnoho. V našem regionu se vám taková příležitost nabízí. Křížová cesta vede z Nového Jičína do Štramberku. Měří 8,5 kilometru, všechna její zastavení jsou přehledně vyznačena na mapě a povětšinou kopírují cyklostezku č. 502.     

Trasa začíná úvodním zastavením u kaple na konci Slezské ulice nedaleko novojičínského městského hřbitova. Po necelém kilometru dojdete k odbočce, která vás zavede na polní cestu. Tato stezka je ohraničena dřevěnými kůly. Vede ke II. zastavení na okraji obce Rybí. Ke III. zastavení, které je v zatáčce pod hospodou, se dostanete kolem hlavní silnice.

Pokud v těchto místech půjdete po vedlejší cestě, ocitnete se u IV. zastavení. Kaplička se nachází u potoka a je otočena čelem k lesu. Vedle ní se nad potokem klene lávka. Na ni navazuje kamenitá stezka, která vás dovede k V. zastavení na opačném konci obce.

Křížová cesta dále pokračuje po hlavní silnici směrem ke Štramberku. Přivede vás k VI. zastavení, umístěnému nedaleko plynáren. Jen o kousek dále, pod dřevěným kostelem svaté Kateřiny, je odbočka na Libotín. Po chvilce chůze dojdete ke kříži VII. zastavení. Jako bonus se vám naskytne krásný pohled na horu Kotouč.

Odtud už můžete zamířit přímo do Štramberku. Cesta vede přes Horní Baštu s VIII. zastavením a k informačnímu centru, v jehož blízkosti, u hlavní silnice, je i kaple IX. zastavení. V pořadí X. zastavení na vás čeká v Národním sadu, vedle základní školy. Od něj se vydáte po asfaltové cestě kolem hřbitova až k bráně kamenolomu.

Zde se na pravé straně napojíte na lesní stezku, která vás zavede k XI. zastavení. Nyní následuje závěrečná fáze křížové cesty – výstup na vrchol hory. Trasa vede lesem a je fyzicky náročná. Po překonání nejstrmější části kopce dorazíte ke kříži XII. zastavení. Od zdolání kopce už vás bude dělit jen kousek. Na samotném vrcholu hory Kotouč končí XIII. a XIV. zastavením i křížová cesta – naše Via Crucis.

Mládež děkanátu Nový Jičín

Rychlé odkazy:

Kontakty:
(+420) 556 711 888
(+420) 556 768 288
(+420) 735 704 070

icentrum@novyjicin.cz
http://www.icnj.cz/

Adresa:
Masarykovo nám, 45/29
Nový Jičín 741 01
Česká republika

GPS:
N 49° 35' 39.184''
E 18° 0' 29.756''

Otevírací doba:
Po–Pá: 8:00 – 17:00
So, Ne: 9:00 – 16:00
Svátky: 9:00 – 16:00

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje

Ochrana osobních údajů – GDPR

Partneři:
Pivobraní
KODIS
Město Nový Jičín
Turistická oblast Beskydy-Valašsko
Beskydy-Valašsko Card
Moravian-Silesian Tourism
Kudy z nudy
Výletník
Cyklotoulky
KdyKde.cz
Tonak
Rengl