Turistické informační centrum Nový Jičín

Cyklotrasa Palackého stezka má kromě aktivního pohybu i vzdělávací hodnotu, neboť vede souběžně s Naučnou vlastivědnou stezkou Františka Palackého. Cyklotrasa začíná v obci Kunín, kde se nachází Kunínský zámek, který v současnosti patří mezi nejcenější barokní stavby svého druhu na Moravě. V 18. století na zámku založila hraběnka Marie Walburga z Truchsess-Zeilu Vzdělávací ústav pro mládež, který navštěvoval také Otec národa, František Palacký. Z Kunína směřuje trasa do Šenova u Nového Jičína, kde se narodil Franz Barwig známý především jako autor plastiky Tančící Kunvalďané umístěné na kašně na novojičínském náměstí. Dále pokračuje trasa přes Nový Jičín přes kopec Svinec, na jehož úpatí směrem do místní části Kojetín vyvěrá jeden z bohatých pramenů silně vápenaté pitné vody zvaný Oční studánka. Nad ní se rozkládá významná archeologická lokalita Požaha, která je typickým příkladem podmořské sopečné činnosti z období spodní křídy.

Dále trasa pokračuje do místní části Straník. V její blízkosti se nachází další přírodní památka Polštářové lávy připomínající dávnou sopečnou činnost. Jedná se o ojedinělé přírodní útvary na území Česka. Ze Straníku vede trasa do obce Hostašovice, jejímž územím prochází hlavní evropské rozvodí. K místním zajímavostem patří kašařství, kde dodnes melou pohanku, kterou zde pěstují a zpracovávají již od konce 18. století. V blízkosti obce se nacházejí dvě přírodní památky, a to cenná mokřadní luční společenstva „Domorazské louky" a „Prameny Zrzávky“ s pěti minerálními prameny, dochovanými lučními společenstvy a přilehlými mokřadními loukami. Vyvěrá zde unikátní dvojpramen železité a sirnaté vody.

Za Hostašovicemi se cyklotrasa Palackého stezka napojuje na cyklotrasu č. 6016, po které se lze vydat do Frenštátu pod Radhoštěm nebo do Rožnova pod Radhoštěm.

  • Obrázek č.1
  • Obrázek č.2
  • Obrázek č.3
  • Obrázek č.4
  • Obrázek č.5
  • Obrázek č.6
  • Obrázek č.7
  • Obrázek č.8
Rychlé odkazy:

Kontakty:
(+420) 556 711 888
(+420) 556 768 288
(+420) 735 704 070

icentrum@novyjicin.cz
http://www.icnj.cz/

Adresa:
Masarykovo nám, 45/29
Nový Jičín 741 01
Česká republika

GPS:
N 49° 35' 39.184''
E 18° 0' 29.756''

Otevírací doba:
Po–Pá: 8:00 – 17:00
So, Ne: 9:00 – 16:00
Svátky: 9:00 – 16:00

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje

Ochrana osobních údajů – GDPR

Partneři:
Pivobraní
KODIS
Město Nový Jičín
Turistická oblast Beskydy-Valašsko
Beskydy-Valašsko Card
Moravian-Silesian Tourism
Kudy z nudy
Výletník
Cyklotoulky
KdyKde.cz
Tonak
Rengl