Turistické informační centrum Nový Jičín

Vše, co potřebujete, než se vydáte do Valonska... na kole!

Objevte oblast jižní části Belgie, která je bohatá na dědictví, kulturu, folklór a nabízí procházky přírodou a jedinečné gurmánské zážitky.

Valonsko je ideální destinací pro cyklisty, ať už jde o vyjížďky na pár kilometrů nebo cesty na několik dní. Nabízí mezinárodní i regionální dálkové trasy, bývalé železniční tratě nebo vlečné stezky přeměněné na cyklistické sítě vyznačené uzlovými body a známé pod označením „RAVeL“ nebo tematické výlety. Valonská síť cyklotras nabízí pestrou škálu tras krajinou a lesy, podél řek a hradů, přes nejkrásnější valonské vesnice a půvabná města... Dost na to, aby uspokojila všechny vaše touhy po poznávání!

RAVeL - mezinárodní a regionální dálkové trasy

Věděli jste, že ve Valonsku je více než 1 480 km stezek vyhrazených pro pěší, cyklisty, jezdce na koních a osoby se sníženou pohyblivostí?

Autonomní síť pomalých tras (RAVeL) tvoří zelené stezky vybudované převážně na vlečných stezkách a bývalých železničních tratích. Je zde více než 45 značených místních tras pro vaše rodinné procházky a pěší výlety, jízdu na kole, na koni či na kolečkových bruslích. Tato síť zaručuje bezpečné, pohodlné a nenáročné podmínky pro poznávání Valonska, jeho velkých měst, venkovských oblastí a chráněných přírodních území. Tyto zelené stezky se postupně propojují do 4 mezinárodních tras (EuroVelo 3, 5, 19 a Vennbahn) a 9 regionálních tras (W1 až W9), které pokrývají celé území Valonska. Chtěli byste cestovat několik dní na kole, po etapách, na vzdálenost několika desítek nebo stovek kilometrů? Tyto dlouhé trasy vám to umožní.

Více informací najdete na stránkách ravel.wallonie.be

Uzlové body existují i ve Valonsku!

Uzlové body umožňují cyklistům sestavit si vlastní trasu podle svých schopností, a to díky jednoduchému systému značek, které označují číslo křižovatky a směr, kterým se mají vydat, aby dojeli na další očíslovanou křižovatku. Sítě uzlů, které jsou velmi oblíbené v Nizozemsku a ve Vlámsku, se velmi dobře rozvíjejí také ve Valonsku. Těmito známými zelenobílými značkami jsou nyní pokryty všechny provincie.

"Bienvenue Vélo" - značka kvality, která vám poskytne to nejlepší přijetí!

Pokud se ve Valonsku na několik dní ubytujete a vyberete si některé z přátelských zařízení s označením "Bienvenue Vélo", můžete si být jisti, že zde najdete zázemí a služby přizpůsobené pro všechny milovníky cyklistiky.

Chaty, penziony, hotely, mládežnické ubytovny, kempy, turistické atrakce, muzea, výrobci, řemeslníci, turistické organizace, restaurace... Všude tam vám poskytnou zabezpečené prostory pro kola, nářadí na opravu, čisticí prostředky a turistickou dokumentaci. Nacházejí se ve vzdálenosti maximálně 5 km od sítě RAVeL nebo cyklostezek a lze je rozpoznat podle loga. Zařízení s označením je asi 800 a jejich síť se každým dnem rozrůstá… Ve východních kantonech splňují ubytovací zařízení s označením "Bed+Bike" specifická očekávání cykloturistů a nabízejí jim přizpůsobené služby a vybavení, stejně jako je tomu u označení "Bienvenue Vélo".

Tipy na oblíbené projížďky

EuroVelo 5, Via Romea Francigena

Ideální pro týdenní cyklistickou dovolenou ve Valonsku a v Bruselu! Jde o trasu, která nedávno získala prestižní titul "Cyklotrasa roku" na veletrhu Fiets en Wandelbeurs v Utrechtu a kterou musíte v sezóně projet!

Tato evropská trasa vede z Londýna do Brindisi v jižní Itálii a protíná Belgii v délce více než 300 kilometrů. Začnete ve francouzském Roubaix, projedete Vlámskem a Valonskem a poté dorazíte do centra Bruselu, kde objevíte hlavní město tak, jak jste ho ještě neviděli. Po této zajížďce do města se vrátíte do klidného Valonska krajinou Valonského Brabantska a poté podél řeky Mázy z Namuru do Dinantu. Vydejte se do Arden, abyste skončili ve velkém stylu. Marche-en-Famenne, La Roche-en-Ardenne a Bastogne pro vás nebudou ukrývat žádná tajemství. Trasa vás okouzlí svou rozmanitostí, protože každá etapa vám odhalí novou krajinu a nové půvaby.

Projížďka krajinou Pays de Herve

Ideální pro kulturní a gastronomický víkend ve dvou. Venkovské cesty této 27kilometrové trasy křižují Pays de Herve přes jeho sady a lesíky. Začnete v turistické kanceláři Pays de Herve, kde si můžete zapůjčit kolo a můžete objevovat tento osvěžující region na klidné projížďce mezi kopci v malých údolích tohoto kraje. Nenechte si ujít návštěvu cisterciáckého opatství Val-Dieu, které je duchovním centrem poutníků. Místo vám nabídne možnost osvěžit se ochutnávkou některého ze speciálních piv, která se na místě vaří. Poté pokračujte v cestě do jedné z nejkrásnějších valonských vesnic Clermont-sur-Berwinne. Zde si užijete zaslouženou přestávku, během níž budete moci obdivovat jeho bohaté architektonické dědictví, a poté se napojíte na trasu 38 sítě RAVeL a vrátíte se do výchozího bodu.

Vyjížďka k jezeru Bütgenbach

Ideální pro rodinný pobyt ve východních kantonech. Ideální rodinný výlet. Začnete na bývalém nádraží v Sourbrodtu, nasednete na kolo a projedete 24 km dlouhý okruh do Bütgenbachu. Vychutnáte si krásné výhledy na údolí Warche a odpočinkovou zastávku na březích jezera. Z bývalého nádraží v Sourbrodtu vás dráha Vennbahn zavede do krajiny východních kantonů v okolí Nidrumu a do krásného údolí Warche. O kousek dál si můžete odpočinout a užít si vodní radovánky u jezera Bütgenbach nebo Robertville. Nezapomeňte si s sebou vzít plavky!

Objevování Durbuy a Pays de Famenne

Sportovní víkend mezi přírodou a kulturou. Tato téměř 40 km dlouhá projížďka přes Calestienne a podél řeky Ourthe bude vyžadovat hodně úsilí! Bude však odměněna krásou krajiny a procházených vesnic.

Vydejte se od centra RIVEO věnovaného fauně a flóře pramenitých vod a objevujte region Calestienne mezi Ardenami a Famenne. Projedete Wéris, jednu z nejkrásnějších vesnic Valonska, a poté se bukolickou krajinou vydáte do Barvaux. Na cestě z Barvaux do Durbuy, "nejmenšího města na světě", si vychutnáte kouzlo řeky Ourthe.

Jste cyklisté a vyhledáváte sportovní výzvy?

Valonsko je ideální destinací pro ty, kteří se chtějí intenzivně věnovat cyklistice. Enduro na horských kolech, šotolina nebo silnice... Na své si zde přijdou milovníci sportu a poznávání. Chcete být pouhým divákem? Každoročně se zde pořádá řada mezinárodně uznávaných cyklistických závodů.

Chcete-li se připravit na svůj příští výlet do Valonska, navštivte stránky VISITWallonia.be!

Ke stažení:

Brožura Valonskem na kole - v angličtině

  • Obrázek č.1
  • Obrázek č.2
  • Obrázek č.3
  • Obrázek č.4
  • Obrázek č.5
  • Obrázek č.6
  • Obrázek č.7
  • Obrázek č.8
  • Obrázek č.9
Rychlé odkazy:

Kontakty:
(+420) 556 711 888
(+420) 556 768 288
(+420) 735 704 070

icentrum@novyjicin.cz
http://www.icnj.cz/

Adresa:
Masarykovo nám, 45/29
Nový Jičín 741 01
Česká republika

GPS:
N 49° 35' 39.184''
E 18° 0' 29.756''

Otevírací doba:
Po–Pá: 8:00 – 17:00
So, Ne: 9:00 – 16:00
Svátky: 9:00 – 16:00

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje

Ochrana osobních údajů – GDPR

Partneři:
Pivobraní
KODIS
Město Nový Jičín
Turistická oblast Beskydy-Valašsko
Beskydy-Valašsko Card
Moravian-Silesian Tourism
Kudy z nudy
Výletník
Cyklotoulky
KdyKde.cz
Tonak
Rengl