- Úvod - TIC Nový Jičín
- Partnerská města
- Kremnica (Slovensko)
Kremnica (Slovensko)
Webové stránky informačního centra města Kremnica
Poloha: Bánskobystrický kraj
Počet obyvatel: 5 500
Primátor: Mgr. Ing. Martin Novodomec
Vzdálenost od Nového Jičína: 171 km
Partnerství: od roku 1999, Smlouva o spolupráci 3. 9. 2004
Průmysl: výroba mincí a medailí, ozdobných výrobků, dřevozpracující průmyl, těžba a zpracování bentonitu, výroba elektrické energie
Partnerská města: Nový Jičín (ČR), Fidenza (Itálie), Herbolzheim (Německo), Kutná Hora (ČR), Šurany (Slovensko), Várpalota (Maďarsko)
Kremnica je město, jehož dukáty podporovaly trůny mnohých panovníků. Vzniklo v roce 1328, kdy uherský král Karel I. Robert udělil hornické osadě privilegia svobodného královského báňského a mincovního města. Mezi jeho architektonicky nejzajímavější části patří jednoznačně náměstí, kde se soustředí nejpozoruhodnější stavby ve městě. Je to například Mincovna, Františkánský klášter s kostelem nebo Muzeum mincí a medailí. Ve středu náměstí jsou umístěny barokní fontána a Morový sloup svaté Trojice s plastikami významného sochaře Dionýza Stanettiho. Dominantou a zároveň nejstarší částí města je Městský hrad. V roce 1950 bylo historické jádro Kremnice vyhlášeno městskou památkovou rezervací.
V témže roce, kdy vzniklo město, byla založena i Mincovna, která nepřetržitě už téměř sedm století vyrábí mincovní produkty patřící mezi světovou špičku. V Mincovně se razily všechny československé a slovenské mince. Od podzimu 2008 jsou pro veřejnost zpřístupněny i prostory moderní razírny, která je součástí expozice mincovnictví. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost vidět nové razicí stroje přímo při ražení mincí.
Expozice Muzea mincí a medailí přibližují historii města, hornictví a mincovnictví, zpřístupňují předměty soukromých i veřejných sbírek a nabízejí také pohled na město z věže kostela svaté Kateřiny. Báňské muzeum nabízí zájemcům procházku štolou Andrej v délce 660 metrů, při níž zažijí atmosféru starých důlních děl a seznámí se s historií dobývání zlato-stříbrné rudy.
Milovníkům sportu a aktivního odpočinku je k dispozici 11 kilometrů vzdálená rekreační oblast Skalka. Zahrnuje sportovně-rekreační plochy na západních svazích Kremnických vrchů v nadmořské výšce okolo 1 220 metrů nad mořem. Vrcholová část poskytuje nádherné výhledy do okolí. Skalka je také rájem pro běžkaře. Desítky kilometrů upravovaných běžeckých tratí pro rekreační, ale i náročné lyžaře propojují střediska Skalka, Krahule, Králíci a Turček.
Nejznámější akce:
- Big Air ve městě – sportovně zábavní adrenalinová akce na náměstí (únor)
- Cechové hody Kremnické – akce s historickým nádechem (červenec)
- Festival kremnické hradní varhany - festival nabízející moderní pohled na varhanní umění (každou neděli v červenci a srpnu v kostele svaté Kateřiny)
- Kremnické gagy – festival humoru a satiry (srpen)
Zajímavosti:
- Nejstarší pravidelně pořádaná akce v běhu na lyžích na Slovensku – Biela stopa – probíhá na Skalce.
- Narodil se zde Jozef Pribilinec – úspěšný československý sportovní chodec a olympijský vítěz.
- Pořadatelé festivalu Kremnické gagy odhalují při každém ročníku plastiku obličeje významné osobnosti – slovenského umělce, který během svého života rozdával smích a dobrý humor. Plastiky umělců si lze prohlédnout v Uličce slavných nosů v centru města.
Foto: Město Kremnica