The Tourist Information CentreNový Jičín

Svinec

Kopec s nadmořskou výškou 547 metrů představuje nejvýznamnější dominantu okolí Nového Jičína. Z jeho vrcholu se otevírá strhující pohledf na panorama Moravské brány se zříceninou hradu Starý Jičín, v dáli se rozprostírají Oderské vrchy s Nízkým Jeseníkem a za příznivého počasí lze spatřit i nejvyšší moravskou horu Praděd. Místní pamětihodností je kamenný kříž postavený na paměť Johanna Stiebra, jenž v roce 1873 absolvoval pouť do Svaté země. Tento rodák byl kostelníkem ve Španělské kapli v Novém Jičíně. V zimních měsících lze spojit pobyt v přírodě s lyžováním ve ski areálu na Svinci, vybaveném veškerým potřebným zázemím. Na úpatí kopce vyvěrá Oční studánka, pramen silně vápenaté pitné vody, vedle něhož byla vybudována kaple Panny Marie. A jak Svinec přišel ke svému názvu? Podle pověsti zde pásl ovce vzpurný a neposlušný sirotek Jakub. Když mu sestra přinesla na pastvu oběd, rozkřikl se na ni, že tak mizerné jídlo jíst nebude, že raději zkamení, a ať si ho klidně svině sežerou. Nato přiběhly z lesa dvě svině, vrhly se na chlapce, ubily ho a sežraly. Chléb, který dostal chlapec od sestry k obědu, zkameněl a mléko se proměnilo na vodu. Na místě, kde ležel rozkopnutý džbán, vytryskla mléčná studánka. Od té doby prý kopci nikdo neřekl jinak než Svinec.

Photographic galleries

Obrázek č.1
Obrázek č.2
Obrázek č.3

TIC Nový Jičín

Address

  • Masarykovo nám, 45/29
    Nový Jičín 74101
    Česká republika

  • Provozní doba NCNJ
  • Po – Pá: 8:00 – 17:00
  • So, Ne: 9:00 – 16:00
  • Svátky: 9:00 – 16:00

Map

Počasí Nový Jičín - Slunečno.cz

Moravskoslezský kraj This project was co-financed by provision of 20,000 CZK from the budget of the Moravian-Silesian Region, support of TIC in the Moravian-Silesian Region for 2013.


Copyright 2021 © Informační centrum Nový Jičín. Autoři fotografií města jsou Ota Nepilý, Ladislav Šmitke, Lenka Malinová, Turistické informační centrum, webdesign RKIS.

Back up