Turistické informační centrumNový Jičín

BOTY, BOTKY, BOTIČKY

Datum: 18.9.2014 až 9.11.2014
Místo: Žerotínský zámek
Kategorie: výstava

Výstava historické a exotické obuvi ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně obsahuje kolem 150 exponátů obuvi a asi 60 kusů rozličných obuvnických pomůcek, které budou prezentovány v ševcovské dílně z přelomu 19. a 20. století. Sleduje vývoj obouvání od nejstaršího období českých dějin až po současnost. Nejranější období je zachyceno prostřednictvím kopií, zhotovených v modelárně firmy Baťa podle dobových vyobrazení a předloh. Imitace dostaly jména podle předpokládaných nositelů, a tak je k vidění napodobenina trůnní obuvi krále Václava I., kopie brokátového korunovačního střevíce Karla IV., holínky Albrechta z Valdštejna či brynelky Boženy Němcové. Nejstarší originál a současně největší kuriozita na výstavě je holínka postilióna (poštovního panáčka) z roku 1800; jeden jediný půlpár váží 3,75 kg, avšak v této obuvi se nechodilo, postilióni si ji nazouvali při jízdě na kozlíku poštovních kočárů.

Unikátní je kolekce obouvání cizích národů. Jsou zde soustředěny různé typy obuvi ze všech kontinentů světa. Velmi zajímavé jsou jezdecké boty pro velitele vojsk v bývalé Osmanské říši. Tato těžká podkůvkami okutá obuv pochází z roku 1893. V souboru obuvi z Afriky vyniká sandál z hroší kůže, který nosili domorodci v Ugandě na konci 19. století. Zcela jistě zaujmou i holínky kmene Inuitů z Aljašky, mokasín prérijních Indiánů, křehký pantoflíček zvaný „getas“ pro gejšu nebo mohutný dřevák budhistického mnicha.

Pamětníci si jistě rádi zavzpomínají u kolekce obuvi, vyráběné od roku 1894 do konce II. světové války v českých filiálkách firmy Baťa. Nechybí slavné „séglovky“, první výrobek firmy Baťa, který expedovala na přelomu 19. a 20. století do celé střední Evropy a na Balkán. K vidění jsou „meltonky“, „kanady“ i „džeksny“. To všechno patřilo do výrobního programu této nejslavnější české obuvnické firmy.

Marnivé dámy potěší kolekce obuvi a kabelek z kůží ještěrů a hadů, nebo také nápadité fantazijní modely studentů ateliéru designu obuvi v Uherském Hradišti.  

Lidé nosí obuv odnepaměti. Z nutnosti, ale i pro parádu, ve všední dny i ve svátek, v radosti i ve smutku. Aniž si to uvědomujeme, obuv je fantastickým zdrojem informací. O nás samotných, ale i o historii a hmotné kultuře lidstva vůbec. Spisovatel Ludvík Vaculík v jedné ze svých knížek napsal, že bota je zajímavá a pěkná věc. Věcí je na světě mnoho, ale ne každá je zajímavá, pěkná, a přitom účelná. Rozmanitost tvarů a barevná krása bot, vystavených na putovní výstavě v Muzeu Novojičínska potěší oko každého návštěvníka. Přijďte se podívat na všechny ty boty, botky, botičky.

Adresa

Žerotínský zámek

Žerotínský zámek

28. října 12, 741 01 Nový Jičín

Tel.: +420 556 701 156

Web: www.muzeumnj.cz

E-mail: sekretariat@muzeumnj.cz

 

 

Mapa

TIC Nový Jičín

Adresa

  • Masarykovo nám, 45/29
    Nový Jičín 74101
    Česká republika

Mapa

Počasí Nový Jičín - Slunečno.cz

Moravskoslezský kraj Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

QR code Nový Jičín 100 příběhů republiky Půjčovna trekových holí Půjčovna disků LaudonCaching Pivobraní Rengl

Copyright 2018 © Informační centrum Nový Jičín. Autoři fotografií města jsou Ota Nepilý, Ladislav Šmitke, Lenka Malinová, Turistické informační centrum, webdesign RKIS.

ZPĚT NAHORU