Turistické informační centrum Nový Jičín

Památky a zajímavosti

Památky a zajímavosti

Malebné město Nový Jičín, ležící na jižním okraji Moravské brány v Podbeskydské pahorkatině, vzniklo pravděpodobně v 80. letech 13. století na křižovatce důležitých obchodních cest z Polska a Slezska do Čech a Uher, což mělo příznivý vliv na jeho rozvoj. Nejstarší písemná zmínka o městě však pochází až z roku 1313. Dokládá to listina, vydaná králem Janem Lucemburským, která uděluje městu právo vybírat mýto.  

Nový Jičín se může pochlubit neobvykle vysokým počtem pamětihodností, které tvoří Městskou památkovou rezervaci vyhlášenou v roce 1967. Z kulturních památek stojí za vidění pravidelné čtvercové náměstí, které nemá v České republice obdoby. Najdeme zde cenné měšťanské domy lemované podloubím na všech čtyřech stranách. Mezi množstvím nádherných staveb vyniká pozoruhodný renesanční dům s dvoupodlažními lodžiemi, známý pod názvem Stará pošta. Výrazným domem na náměstí je bezesporu také budova radnice ozvláštněná věží s hodinami a ochozem. Střed náměstí zdobí morový sloup z počátku 18. století a kamenná kašna se sousoším tančících sedláků. Na centrální ploše náměstí je dále k vidění socha a kašna sv. Mikuláše, je zde načrtnuta cesta, která náměstím v minulosti úhlopříčně vedla. Novým prvkem na náměstí je vodní dílo, představující devět vodotrysků, zvané Fontána času. Monumentální vzhled náměstí vkusně doplňuje novobarokní helmice nad renesančním ochozem kostelní věže chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Šestiboká bašta v těsné blízkosti chrámu představuje významnou dochovanou část městského opevnění na jihovýchodní straně města z roku 1613.

Vůbec nejstarší památkou města je původně gotický hrad pánů z Kravař, postavený koncem 14. století. Na jeho místě vyrostl v průběhu 15. a 16. století pohodlný renesanční zámek, ukrývající v sobě malou městskou citadelu, postavenou v dobách tureckého nebezpečí. Dnes v budově Žerotínského zámku sídlí Muzeum Novojičínska se stálou a svým druhem ojedinělou expozicí klobouků, které se ve městě vyrábějí již od roku 1799. Originální expozici věnovanou technologickému procesu výroby klobouků můžete zhlédnout v Návštěvnickém centru Nový Jičín – město klobouků. Díky interaktivním prvkům této expozice zažijete aktivní prohlídku, při které odhalíte kouzlo vzniku klobouku od prvotně získané suroviny až po finálně ozdobený výrobek. Návštěvnické centrum sídlí na Masarykově náměstí v tzv. Laudonově domě, ve kterém slavný rakouský maršál v roce 1790 zemřel. Právě generálu Laudonovi je věnovaná nová interaktivní expozice.

Město je ideálním výchozím bodem pro výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Celou oblast protkávají značené turistické trasy, cyklotrasy a naučné stezky. Pro milovníky přírody je na okraji města lesopark Skalky. K rekreačním účelům slouží vodní nádrž Čerťák, kde lze kromě koupání i sportovně rybařit. Pouhé 3 km od centra se nachází lyžařský areál Svinec.


Aktuality
23.2.

Pátek 23. 2.   Nový Jičín 23. 2. 2018 v 17:00 OSTROV S... celý článek

23.2.

Návštěvnické centrum Nový Jičín - město klobouků si Vás dovo... celý článek

19.2.

Právě jsme spustili nové webové stránky Pivobraní. Kromě udá... celý článek

14.2.

Pátek 16. 2.   Nový Jičín 16. 2. 2018 od 20:00 MASOMLE... celý článek

Kalendář akcí
2018
zpět Únorvpřed
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
    
Významné odkazy

Turistická oblast Beskydy Valašsko

IC Nový Jičín

Adresa

  • Masarykovo nám, 45/29
    (+420) 556 711 888 Nový Jičín
    Česká republika

Otevírací doba

  • Po - Pá 8.00 - 17.00 
    So, Ne 9.00 - 16.00

Počasí Nový Jičín - Slunečno.cz

Mapa

Rengl - plakátovací plochy

Copyright 2013 © Informační centrum Nový Jičín. Autoři fotografií města jsou Ota Nepilý, Ladislav Šmitke, Lenka Malinová, Turistické informační centrum, webdesign RKIS.

ZPĚT NAHORU
REZERVACE

Upozorňujeme zájemce, že závazná objednávka platí pouze pro vstup do expozic Návštěvnického centra, Masarykovo nám. 45 (Laudonův dům).

Předprodej vstupenek